FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Sanal alemde dolandiricilik artti

rouqe
Artık en küçük alışverişlerin bile sanal ortamdan yapıldığına dikkate çeken Polatoğlu, şunları söyledi:

``Türkiye`de 2000 yılından beri internet bankacılığı ve sanal ortamda alışveriş yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Bu kullanım son yıllarda daha çok kişinin internet erişimine ulaşmasıyla yükseldi. Buna bağlı olarak sanal ortamda dolandırıcılık mağdurları da arttı. İnternette şifreleri çalınanların hesapları boşaltıldı veya adlarına yüksek tutarda alışverişler yapıldı. Dolayısıyla internetten alışveriş yaygınlaştıkça derneğe başvuran sayısı da arttı. Sayı, 2006 yılı sonunda 4 binlerdeydi, Son iki buçuk yıl içinde ise 100 bin civarında başvuru aldık. Bu sayının sadece bize başvuranları kapsadığını ve onların dışında da mağdurlar olduğunu göz önüne alırsak, ciddi bir tabloyla karşı karşıyayız.``

-TÜKETİCİLERE DÜŞEN GÖREV-

Polatoğlu, sanal ortamdaki dolandırıcılıkların önüne geçmek için bankaların gerekli önlemleri alması gerektiğini, tüketicilerin de bazı hatalarının bulunduğunu ifade etti.

Bazı kişilerin yüksek limitli kredi kartlarıyla internetten alışveriş yaptığının altını çizen Polatoğlu, şöyle devam etti:

``İnternetten 50-100 TL`lik alışveriş yapacak olan kişi bu iş için 10 bin TL limiti olan kredi kartını kullanıyor. Bu işlem sırasında şifre çalınırsa zarar da büyük oluyor. Tüketiciler alışverişlerinde mağdur olmamak için limiti yüksek kartlarını kullanmak yerine sanal kredi kartını tercih etmeli.`
tufansaba
Bir güvenlik şirketinin yaptığı araştırmaya göre yeni oluşturulmuş değilde hep 2-3 senelik olan sitelere fark edilmeden kodlar yerleştiriliyor ve böylelikle sanal korsancılık yapılıyormuş.Güvendiğimiz sitelere bile en azından dikkat etmeliyiz artık. Smile
mehmetalibilen
buna benzer bir durum yasadim ,calinan sifre ,basimi ciddi anlamda belaya sokuyordu maalesef,sucsuzlugumu ispatlayana kadar,resmen dolandirici muamelesi gordum.
cavbela
Code:
[quote][/quote]
hidenangel
alısveris yaparken proxy ve dns kullanmamakta fayda var. ayrıca windows dısında bi isletim sistemi kullanmak da cok fayda getirebilir Smile bunlar saglandıgında da hala %100 guvende degilsiniz. tıkladıgınız herseyi birkere daha dusunerek tıklayın .)
aligultekin34
valla nolcak yeni nesil dolandırıcılı sistemi Laughing benim tavsiyem eğer bankacılık vs. işlemleri yapacaksanız windows un sanal klavyesini tavsiye ediyom şifre girişleri vs de çünkü daha güvenli olduğunu duymuştum(keylogerden dolayı olması lazım)