FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Google ile Microsoft arasındaki rekabet

rouqe
Microsoft'un Developer & Platform Evangelism bölümü başkan yardımcısı Walid Abu-Hadba bir röportajda Google hakkındaki düşüncelerini açıkladı. Google'ın Chrome işletim sistemi geliştirmekteki gerçek amacının sanılandan farklı olduğunu belirtti.

"Google'ın yaptıklarının çoğu savunma amaçlı". Bunu söylerken kastettiği şey Google'ın esas işi olan arama motorunu korumak istemesi. Google arama motoru sayesinde kazanılan reklam gelirleri Google için en önemli şey. Chrome işletim sistemini yapmaktaki amaçları da tüketiciye daha basit ve kolay bir bilgisayar teknolojisi sunmak değil. Walid'e göre Google'ın amacı diğer firmaların Google'ın gelir kaynaklarına saldırmasını önlemek için dikkat dağıtmak.

Asıl sorun Chrome OS'un bedava olması mı?


Aslına bakılırsa Microsoft'a da para kazandıran ana ürün Windows. Ama Microsoft daha bir ton yerden para kazanıyor. Google'ın planlarını gören Microsoft'un, Bing'i, Google'ın işletim sistemi alanında rakip olmasını önlemek için bir dikkat dağıtıcı olarak kullandığı da ortaya atılabilir. Elbette Walid bunun böyle olmadığını söylüyor. Aslında haklı da olabilir, Microsoft yaptığı her işte para kazanmak, piyasa payı edinmek istiyor. Xbox, Zune, Silverlight, Bing ve daha fazlası Microsoft açısından para kazanmak istediği yatırımlar. Bing ile Google'a rakip internet reklam gelirleri kazanmak istediği açık.

Walid'in hoşuna gitmeyen şey ise Google'ın Chrome OS gibi çalışmalarının kazanç amacı gütmemesi olduğu anlaşılıyor. Savunma amaçlı derken bunu kastediyor. Microsoft para kazanmaya çalışırken bedava alternatifler işini baltalıyor. Google da Microsoft gibi ücretli bir alternatif çıkartsa, Microsoft'un bunu anlaması ve doğal karşılaması daha kolay. Microsoft mevcut durumdan, Google'ın farklı noktalardan vurmasından rahatsız. Şu an iki dev her alanda birbirlerine sağlam karşılık vermeyi sürdürüyor
pisikopat38
işletim sistemi açısından birinci microsoft olduğunu herkes biliyo ama bu Chrome OS nasıl bir işletim sistemi olacak bilmiyorum. Bide bu Google Docs Microsoft Officeye karşı gerçekten iyi oldu geçen bilgisayarımda world yoktu bu google docstan word kullandım hatta yazıcıdan çıkarılabiliyo yazdığınız yazıyı istediyiniz formatta indirebiliyorsunuz. Wink Wink Wink
Related topics
Google and Microsoft both claim victory in court
Bordo bereliler hakkında merak edilenler
Yararlı Siteler
SMF ile Mambo/Joomla Entegre Edilmesi
pagerank
coca-cola bir turke emanet
google ile kible tayini
ilginc ama güzel bir araştırma..
Knight Online - Hayat offline :) Cocuklarım&#30
3G'nin Hayatımıza Katacağ&#30
Yerli insansız hava aracı geliyor!
Toprak sicakliği ile isinan konut
Internet Explorer 6'ın Sonu Göründü
Google İle Masaya Oturuldu
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.