FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Yerli piyade tüfeğinde sona gelindi

aligultekin34
Quote:
Yerli piyade tüfeği geliştirme çalışmalarında en kritik noktalardan biri daha aşıldı. Silahın hafif ve kullanışlı olmasının yanında Mehmetçik'e uygun olması için binlerce insana el testi yapıldı.

Sarsılmaz Silah Sanayii ve TÜBİTAK'ın ortaklaşa yürütülen projede Türkiye'de el ergonomisinin medium (orta) olduğu tespit edildi.

Sarsılmaz, ihracat durumunda sökülüp takılan parçalarla piyade tüfeğini büyük (large) veya daha küçük (small) hale getirmeyi de planlıyor. Söz konusu projede ODTÜ ve Kocaeli Üniversitesi de yer alıyor.

Hızlı bir Ar-Ge teşkilatlanması içine girdiklerini belirten Sarsılmaz Silah Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, bu amaçla TÜBİTAK tarafından mayıs ayında onaylanan proje ile özgün bir muharebe silahı geliştirme hazırlığı yapıyor. Hafif etkin, modüler ve uluslararası piyasada rekabet gücü yüksek modern piyade tüfeği geliştirme projesi Sarsılmaz'ın kendi mühendisleri tarafından tasarlanmış. Aliş, uluslararası alanda hedefledikleri yeri alma imkânına kavuşacaklarını belirterek, "Üzerinde çalıştığımız iki silahın yalnız projelendirilmesi 8 milyon dolar. TÜBİTAK, Ar-Ge giderlerinin yarısını karşılıyor. Kalan bölüm ise bize ait. Modern piyade tüfeği geliştirme projesinin konsepti yurtdışından talep eden müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre ciddi bir araştırma ile hazırlanmıştır. 5,56 mm çapında ve 2,5 kg altında bir ağırlıkta tasarlanmaktadir. İhtiyaç halinde 7,62 mm piyade tüfeğinin tasarımı da kısa sürede gerçekleştirilebilecektir." diye konuştu.

55 ÜLKEYE TABANCA İHRAÇ EDİYOR

Yıllık 130 bin adet yarı otomatik tabanca, 120 bin adet spor tüfeği üretim kapasitesine sahip Sarsılmaz, Türkiye pazarının lideri konumunda. 55 ülkeye ihracaat yapan Sarsılmaz, geçen yıl yabancı ordu ve polis teşkilatlarına 30 bin tabanca sattı. Kendilerine ait tesislerde 26 tip tabanca ve 31 tip tüfek ürettiklerini ifade eden Aliş, "Silahlı Kuvvetler'in tek resmî tabanca tedarikçisi olduk. Polis teşkilatımız ile son imzaladığımız sözleşme ile 56 bin polisimiz bizim tabancamızı beline takıyor." şeklinde konuşuyor.
Related topics
İstanbul Forumu
philippine President
Visitor notebook for php
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Ceza-Yerli Plaka
mehmetcik-1
Güneş Harekatı Sona Erdi
Yerli Ferrariye Yurtdışından Ilgi
Yüzde yüz yerli uydu uzaya gönderildi
P-Noy SONA
Türkiye kendi motorunu üretmeye hazırlanıyor
Yerli insansız hava aracı geliyor!
Tankların kabusu olacak
İlk yerli füze atışı gerçekleştirildi
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.