FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Spiegel Dergisi Obama İle İlgili Hangi Gerçeği Deşifre Etti?

viejo
Şüphesiz Başkan Obama, selefi olan Bush’la mukayese edildiğinde karizmatik nitelikleri bir hayli belirgin olan önemli liderlerden biri. Gençliği, dinamizmi, seçim sürecinde ardına aldığı geniş kitlelerin o güçlü desteği kadar, etnik, kültürel kimliğinin çeşitliliği ile de göz doldurmuş, bir kurtarıcı olarak karşılanmıştı kendileri. İcraatları hakkında henüz, ciddi manada değerlendirmeler yapılmıyor. Anlaşılan, pek dillendirilmese de bu konuda zaman tanınıyor kendisine. Fakat yapıp ettiği her şey, basında büyük bir merak konusu olabiliyor. Ekranlarda sinek avlaması ya da Sarkozy ile G/ 8 zirvesinde kırdığı potlar ki ne denli ahlaki olur bilemem fakat neticede bakışlarıyla şöhret ettiği şu Brezilya’lı öğrenci Mayara Tavares ile ilgili haberlerle adından sıkça söz ediliyor.

Dedik ya beklentiler yüksek diye! Bu şekilde hafiften, hafiften başlayan göze girme, dikkat çekme, dikkati sorumlulukları kapsamına yöneltme çabaları, hiç şüpheniz olmasın ki bir süre sonra yerini muhakkak ciddi talep ve beklentilere bırakacaktır. Zira Bush döneminden miras kalan devasa sorunlarla boğuşmaktan yorgun düşmüş olan insanlığın artık daha fazla bekleyecek zamanı ve sabrı kalmamıştır. Nitekim Doğu Türkistan’da patlak veren olaylar, Nabucco projesinin muhataplar arasında karşılıklı mutabakatla imzalanarak hayatiyet kazanması, uluslar arası arenada dengelerin her an değişebileceğinin sinyallerini vermekte. Kısacası Amerikalıların mizah ve magazin anlayışı bir yere kadar kabul gördükten sonra beklentiler, toza dumana dönüşen ortamda oyunun nasıl ve kimler arasında oynanacağının cevabını bulmaya geldi.

Alman ZDF kanalı, ekranlarında 26 Haziran’da Barac Obama’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Washington’da gerçekleştirdiği ortak basın toplantısından kesitler aktardı izleyenlerine. Ancak bu görüşmeden bir süre önce ikili arasında yapılan konuşmalardan bazı bölümler Spiegel Dergisi’nce deşifre edilmiş ve bu nedenle Alman siyasetinde büyük bir tartışma başlamıştı. Tartışmaya neden olan konu Merkel’in Obama’ya “ Seçim kampanyamız için hazırlık yapıyorum” cümlesine, Obama’nın karşılık olarak; “ Siz seçimleri zaten kazandınız, endişeniz niye” cevabını vermesi oldu. Genel seçim sonuçlarının aylar öncesinden ilan edilerek Merkel’in galibiyet kazanacağının belirtilmesi SDP adayı Frank-Walter Steinmeier cephesinde şaşkınlığa neden oldu. Obama’nın kahin olup olmadığı sorgulandı. Kamuoyu yoklamaları Obama’yı doğrulamakta çünkü sonuçlar Hristiyan Demokrat Partisi’nin SDP’nin 15 puan kadar önünde olduğunu gösteriyor.

Amerikan liderleri kâhin midir orasını pek bilemem ama kehanetin kamu vicdanında artık eski inandırıcılığının kalmadığı da aşikar hale geldi.
Related topics
Bu forumdaki rep (donate) puan sistemi hangi mod?
Hangi sıklıkla müzik dinlersiniz
Atatürk ve Vatan(Başka Başlık Açmayınız)
HANGI KOSE YAZARLARINI OKURSUNUZ?
HANGI SPORLARLA ILGILENIRSINIZ?
HANGI SAIRLERI SEVERSINIZ?
US democrats Obama vs Clinton?
Barrack HUSSEIN Obama
11. Cumhurbaşkanı abdullah gül
Edebiyatcilar Cankayada
Is Barack Obama "The One"?
Şakirt Anlatıyor
Obama's West Point Speech
Cep Telefonu İle İlgili Paylaşım Yapalımmı Arkadaşlar?
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.