FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


yeni başlayanlar için interrail

haydabre
maddi koşulları çok zorlamayan bir geziye çıkmaya hevesliyseniz gidin, ancak bazı lüksleri unutmak gerektiğini de bilmeniz gerek. ıyy ben bu pis yerde uyumam, öğk burda duş almam filan diyorsanız interrail yaparken çok zorlanırsınız veya interrail tadını yakalayamadan pahalı bir gezi yaparsınız.

yeni başlayanlara ilk tavsiyem; korkmayın. belki daha önce hiç yurtdışına çıkmadınız, hiç görmediğiniz yerlere gideceksiniz, tanımadığınız insanlarla uyuyacaksınız hostellerde, belki içinde ne olduğnu bilmediğiniz şeyler yiyeceksiniz (bu konuda dikkatli olmakta fayda var yine de tabii). bunlar hayatın tadı tuzu, heyecanı. parayı denkleştirdiyseniz, vakniz de varsa korkmayın gidin.

alışkanlık yapacağını bilin. o heyecanı, çekip gitmeyi, macerayı özleyeceksiniz. dönünce hayatı evinizde sıkıcı ve tekdüze bulmaya hazır olun. bünyenizi alıştırın, öyle gidin. döneceksiniz. yani inşallah.

acil durumlar için hazırlıklı olun. cüzdanı çaldırabilirsiniz, çantayı çaldırabilirsiniz, hastalanabilirsiniz, başınıza her türlü kötü şey gelebilir. bu gibi durumlar için b planı yaparak yola çıkın. mesela cüzdanı çaldırma ihtimaline karşın paranızı farklı yerlerde saklayın, bir kısmını çantada, bir kısmını gizli çantada vs gibi. (ayrıca ben kopenhag'da cüzdanı çaldırdım, bir yıl sonra bulup yolladılar türkiye'ye. burdan danimarka emniyet teşkilatını tekrardan tebrik ediyorum.)

bilet, pasaport, para gibi önemli şeyleriniz için gizli bel çantası filan gibi bir şey edinin, uyurken bile çıkarmayın. benim başıma gelmez demeyin, niye gelmesin. gelebilir.

biraz plan yapmak gerekir tabi. ama esnek olmak da gerekir. belki çok kafa bir insanla tanışıp onunla apayrı bir tarafa doğru trene binmiş bulabilirsiniz kendinizi. veya trende yer kalmamıştır, hostelde yer kalmamıştır. paniklemeyin, plan değiştirin. nasılsa biletiniz var, başka bir yere gidin. koskoca avrupa yani.

insanlarla konuşun. herkesin ilgi alanı farklıdır, kimisi müze gezmekten hoşlanır, kimisi gece hayatını merak eder bir şehrin. ama insanlarla tanışmadan dönmeyin. kasıntı kasıntı ortalıkta dolaşmayın. kendi arkadaşlarınızla gittiyseniz bile bari başkalarıyla da konuşun. insanları, farklı kültürleri tanımak ve ufkunuzu genişletmek için inanılmaz bir fırsattır, türkiye'de de yapabileceğiniz kanka muhabbeti için bu fırsatı kaçırmayın. onu türkiye'de de yapabilirsiniz. diğer taraftan da "türklerle naslısa türkiye'de de konuşurum, burdayken onlarla vakit kaybetmemeliyim, italyanlarla, ispanyollarla tanışıp dönünce anlatacak hikayeler toplamalıyım" gibi bir malca düşünceye saplanıp karşılaştığınız türklerden zombi görmüş gibi kaçmayın. her ne kadar eğlenmeye, gezmeye gittiyseniz de gurbet elde sizi en iyi türkler anlayacaktır.

ve son olarak; günlük tutun. bunu herkes diyor ama hakkaten gerekli. insan sonra unutabiliyor hangi şehre gittiğini bile (4 ay gibi abarttıysanız oluyor). bir dakikasını bile unutmak istemeyeceğiniz bir hayat tecrübesi, büyük bir macera olacak. yazın.
haydabre
2007de bilet sistemi değiştiği için biletle ilgili ayrıntıları resmi sitesinden almak en mantıklısıdır. interrail bileti avrupa da tek bir biletle birçok ülkeyi gezme imkanı sağladığı için öğrenci bütçesine uygun bir gezi yoludur. ayrıca hostellerde, trenlerde, hatta sokaklarda sizin gibi sırtçantalı gençlerle tanışma imkanı bulabilirsiniz. dünyanın her tarafından arkadaşınız olur, döndüğünüzde eposta kutunuza çeşit çeşit alfabelerde epostalar gelebilir. birkaç tavsiye:

-bütçe denkleştirirken interrail bileti+ pasaport, vize ücretleri+ kalacak yer+ günlük harcama+ ekstralar şeklinde hesaplayabilirsiniz.
-sokakta yatmak ayrı bir eğlencedir, çekinmeyin; ama dikkatli olun. birileriyle birlikte yapılması önerilir.
-her gördüğünüz müzeye gitmenize gerek yok, bir süre sonra insan müze görünce kaçmaya başlıyor.
-gece trenleri kullanmaya çalışın, yataklı vagonu tercih edip fazladan para bayılmanıza gerek yok, genelde kompartımanlar da yayılıp uyuyabileceğiniz kadar tenha oluyor.
-çantanızı bir yere bırakıp gitmeyin.
-en önemli eşyalarınızı (para, pasaport, bilet) her zaman yanınızda olacak gizli bir bel çantasına filan koyun. ince bir gizli çanta edinin, uyurken bile çıkarmayın.
-eğer arkadaşlarınızla gittiyseniz kapalı grup oluşturmayın, insanlarla tanışın, insanları aranıza davet edin. kankalarınızla burda da birlikte takılabilir, geyik yapabilirsiniz. ama orda 70 memleketten 70 çeşit insanla tanışma imkanınız olacak.
-çantanızı hafif tutun. mümkün olduğunca hafif olsun, fıtık olup dönmeyin.
-uyku tulumu çok işe yarar, 4 mevsimlik olmasına da gerek yok kutuplara interrail yapmayacaksanız.
-bir şeyinizi çaldırırsanız "aman zaten ne yapılabilir ki artık" deyip karakola gitmemezlik etmeyin. danimarka da cüzdanımı çaldırdım, 1 yıl sonra buldular türkiye ye gönderdiler.
-cüzdanınızı çaldırma olasılığına karşı, ayrı bir yerde bir miktar para bulundurun.
-tek gitmeye korkmayın. zorlukları olduğu gibi güzel yönleri de var. illa sürü halinde hareket etmek zorunda değilsiniz.
-bir rehber kitap yanınızda olsun, zor anlarda kurtarıcı olabiliyor.
-bir şehre geçmeden önce hosteli arayıp veya internetten yer ayırtmanız istemediğiniz halde sokakta kalmanızı önler. ama sokakta da kalırsanız o da ayrı bir eğlence, deneyin.
-sahilde uyuyun. tren istasyonunda uyuyun. havaalanları çok aydınlık oluyor; ama orda da uyuyun.
-çok yürüyün, kaybolmaktan korkmayın.
tufansaba
planlarkan akla gelebilecek en kötü şeyleri düşünüp kararlaştırmak daha iyi böyle yapıpta vazgeçmekte var tabii ama düşünmeden hareket edilirse o an yaşandığında ne yapılacağı kestirilemez veya çaresiz kalınır

ayrıca az çok ortak dil bilmek gerekli çok zorluk çekilir düşüncesindeyim Think
Related topics
yeni başlayanlar için kedi
yeni başlayanlar için hukuk fakültesi
Yeni Başlayanlar Için Oyun Yapımına Giriş , Gerekli Programl
İŞTE TÜRKİYEMİZİN PARDUSU SON VERSİYONU ÇIKTI
PHP ve PHPNUKE kaynaklar
Noluyo bu host a!
güzel bi banner yapım sitesi
Turkler neden mynet ve hotmail hastasi?
joomlada forumu on sayfaya koymak
Prince Of Persia Türkiye
ADSL protesto
Yeni üyeler öncelikle buraya!!!
Joomla ilgili
Vista, 2 ayda 20 milyon adet sattı
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.