FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


%100 Türk Malı İlk Otomobil

BURAK_X
Quote:
Başbakan Erdoğan'ın test ettiği otomobil Türkiye'nin ilk markası olacak. Türk damgası taşıyacak. Türkiye'de üretilecek.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün kullandığı alternatif enerjiyle çalışan arabayla ilgili, ''Bana göre Türkiye açısından dünyanın çok önemli yatırım ve markası olacak, tüm dünyaya Türk adını, Türk imajını duyuracaktır'' dedi.

Başbakanlık Resmi Konutu'ndan çıkışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün kullandığı araca ilişkin gazetecilere bilgi veren Çağlayan, makam aracında yanında oturan arabanın tasarımcısı Murat Günak'ı da tanıttı.

Başbakan Erdoğan arabayı kullandı
Günak'ın, Volkswagen ve Mercedes firmalarında tasarımcı olarak çalıştığını anlatan Çağlayan, ''Murat Günak kardeşimiz Passat'ın, Mercedes C serisinin hem marka yaratıcısı, hem tasarımcısıdır. Kendisinin yüzde 100 elektrikle çalışan, yapmış olduğu bir prototipi sayın Başbakanımıza görmesi için getirdiler. Sizlerin de gördüğünüz gibi Başbakan arabayı kullandı'' diye konuştu.

Çok güzel bir yatırım
Aracın, dünyada bu özelliklere sahip ilk otomobil olduğunu kaydeden Çağlayan, otomobille ilgili daha önemli gelişmeler kaydedilmesini beklediklerini belirtti. Çağlayan şöyle devam etti:''Öylesine güzel bir yatırım, böylesine özel ve güzel bir dizayn... İnşallah gelecekte dünyanın en önemli markalarından biri olacak. İlk tasarımı, ilk markası olacak, Türk malı, Türk damgasını alacak. Türkiye'de üretilecek. Türk sanayicisi Anadolu'daki KOBİ'leriyle beraber üretecek. Son derece önemli. Sayın Başbakanımız arabayı kullandılar. Kendilerine araçla ilgili gerekli bilgileri verdik.''

Çağlayan, kendisinin de test ettiği aracın kullanımının son derece pratik ve güzel olduğunu söyledi.

Yüzde yüz elektrikle çalışıyor
Aracın çevre dostu olduğunu, çevreye hiçbir olumsuz etkisinin bulunmadığını anlatan Çağlayan, katı yakıt kullanılmayan otomobilin güneş panelleri kanalıyla bataryasının şarj edilebildiğini söyledi. Çağlayan, ''Bana göre Türkiye açısından dünyanın çok önemli yatırım ve markası olacak, tüm dünyaya Türk adını ve Türk imajını duyuracaktır'' dedi.

Günak da sorular üzerine, aracın sıfır gaz emisyonu olduğunu, sessiz çalıştığını belirtti.

Tasarım üzerinde 2 yıldır çalışıldığını kaydeden Günak, ''Beyefendiye gösterdik. Bizim için çok büyük bir gün. Mutlu bir şekilde geri dönüyoruz'' dedi.

Bu otomobili Türkiye için ülkem için yaptım
Kendisinin Mercedes, Wolsvagen ve Peugeot firmalarında tasarım başkanı olarak çalıştığını ifade eden Günak, bu aracı Türkiye için yaptığını söyledi.

Bir gazetecinin ''Sayın Başbakan nasıl karşıladı, ne değerlendirme yaptı?'' sorusuna Günak, ''Çok mutlu oldu. Baksanıza araçla dışarıya çıktı'' yanıtını verdi.

Bir başka gazetecinin, ''Aracın seri üretiminin yapılıp yapılamayacağı'' sorusuna da Günak, Çağlayan'ı işaret ederek, ''Beyefendiye sormak lazım'' dedi.

Devrim arabaları v.2
darkeagle
1. Parçalarının tamamının Türk yapımı olduğunu sanmıyorum.
2. Seri üretime geçmesi hayal olur.
3. 507 bg BMW M6 varken, çevreci olmak için böyle bir arabaya ilgi göstermem.
Prometya
Bence bu adımı atmak için çok ama çok geç kaldık bu yüzden daha önceki yıllarda yapılan çalışmalar da boşa atılmış oldu.İnşallah bu hayata geçer ve yeni modeller birbirini izler...
cavbela
geç kalınmış bi adım. gerçi türkiyede tasarlanıp üretilen arabalar var, fakat bunlar yabancı şirketlerin bünyesinde oluşturulan ürünler. umarım buda öyle birşey değildir..
tufansaba
her ne kadar önden görünüşü güzel olsada arkadan görünüşü at arabasını andırıyor olması kötü umarım bunu değiştirirler
DarkJedi323
Benim bildiğim ilk yerli araba "Devrim"dir.
Related topics
TurkPano.com açıldı
İlk kayıt edilen 100 alan adı
Turkler neden mynet ve hotmail hastasi?
linux yardım
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Atatürk ve Vatan(Başka Başlık Açmayınız)
Fenerbahçenin 100. yıl PS oyunu
Avrupa'da En Başarılı Türk Takımı Kim?
Tsubasa Türk olsun
zenginlerimiz
Aradığı yeri bulamayana TurkNet Harita
Abiye kuzudan özlü sözler
Türkiye‘nin Mayına Dayanıklı Ilk Aracı!
Ülkemizde Bir Ilk; Piranha‘dan Trafikli Navigasyon Sistemi
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.