FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Microsofttan Garip Yasak

BURAK_X
Quote:
Yazılım devi Microsoft dizüstü bilgisayar üreticilerinin sinirlerini zorluyor.

Microsoft, Windows XP kullanan netbooklarda farklı depolama birimleri kullanımına yasak koydu.

Bunun anlamı hem SSD hem de sabit disk kullanan cihazlarda bundan sonra Windows XP'yi göremeyeceğiz.

Eğer netbook üreten firmalar cihazları için Windows XP lisansı almak istiyorlarsa sadece tek bir depolama biçimini kullanmak zorundalar.

Daha önce benzer şekilde "en fazla 1 GB bellek" sınırlaması getiren Microsoft'un yeni hamlesiyle birlikte üreticiler daha zor bir duruma düştüler.

Microsoft'un bu kararının altında Vista'ya destek verme isteği olduğu söyleniyor.

Bu yeni yasaktan ilk etkilenen firma MSI oldu. Microsoft'un açıklamasından önce piyasaya çıkan Wind U115 için Microsoft Haziran ayının sonuna kadar süre verdi.

MSI'ın Microsoft'la olan ilişkisini korumak adına bu karara boyun eğeceği düşünülüyor.

Wind U115 modelinde işletim sisteminin yüklendiği bir SSD ve de 160 GB'lık sabit disk bulunuyordu. Ayrıca güç tasarrufu yapabilmek için sabit disk kapatılıp sadece SSD kullanılabiliyordu.

Böyle anlarda netbook'larda Linux'un çok fazla yaygın hale gelememesine hayıflanıyoruz.

Windows XP'ye alışan kullanıclar farklı bir işletim sistemine geçmekten çekindikleri için Microsoft bu pazarda üreticilere istediklerini kolayca yaptırabiliyor.

Eğer Microsoft'un karşısında sağlam bir rakip olsaydı aynı yasağı koyabilir miydi, bunu merak etmeden edemiyoruz.

5 sene sonra vistaya yasak gelir...
darkeagle
Yasak koysa ne olur ki? Bilgisayarı alacak olan müşteri bulur elbet çözümünü...
cavbela
resmi olarak xpyi bitiremiyorlar, ancak böyle hamlelerle zor durumda bırakacaklar.
böyle bir sistemi alan kişi içindekiyle kullanmayı tercih eder, hem netbook içinde gelecek sisteme göre tasarlanıyor.
tufansaba
win7 tam sürüm çıksada xp mode for win7 ile güzel güzel kullansak Laughing
darkeagle
tufansaba wrote:
win7 tam sürüm çıksada xp mode for win7 ile güzel güzel kullansak Laughing

Bi çıkaramadılar gitti...
DarkJedi323
Windows 7, önceki Windows sürümlerine kıyasla çok daha takdire değer bir şekilde geliştiriliyor. Önceki sürümlerden daha iyi bir iş olacağını ümit ediyorum.

Ancak yine de Microsoft'a karşı oluşan antipatiyi kırar mı bilemiyorum. Ben yine de sabir diskimin bir kısmında Linux kullanıyorum. Wink
halilibo
gerçektende windows xp yi bitirmenin yollarını arıyorlar.

SP lerin ve güncellemelerin durdurulması yetmedi şimdi de yeni yöntemler peşindeler. Aslında benim görüşüm ne vista ne de win7 xp nin yerini tutamayacak. Tamam XP ilk çıktığı zaman 98 in yerini tutamaz demiştim ama çok fazzla yenilik ve kullanılabilirlik sağladığı için yerini sağlamlaştırması kolay oldu.

ama tabii şimdiki sistemler yenilikten çok görselliğe önem verdikleri için hata bırakın yeniliği kolaylığı işleri zorlaştırmaya çalıştıkları için bence XP nin bitmesi daha uzun sürer.
BURAK_X
halilibo wrote:

ama tabii şimdiki sistemler yenilikten çok görselliğe önem verdikleri için hata bırakın yeniliği kolaylığı işleri zorlaştırmaya çalıştıkları için bence XP nin bitmesi daha uzun sürer.

+1
xp çıktığında millet xpye geçmeye çalışıyordu şimdi vistalı pc yi xp yapmaya çalışıyor millet
rouqe
bence ms tek elciliğini tekrardan göstermek istiyor. kendisini kanıtlamak zorunda olduğu bir poziosyon olmamasına rağmen egosunu tatmin ediyor.. yada baska bir yerden cikari vardir kesinLikLe .. ama yapacak birsey yokk .. Bilgisayar aLeminin kirali onlar..
mr.emre
başlıkta garip denmiş ama bence hiç de garip değil. tabi ki microsoft kendi çıkarlarını koruyacak hamleler yapacaktır. bu doğanın kanunu.