FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

WİNDOWS VİSTA NASIL KALDIRILIR

xfactory9025
Windows Vista Nasıl Kaldırılır?
Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmakistiyorsunuz veya Vista’ yı beğenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu gibinedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nınbulunduğu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.
Şimdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’yı temiz bir şekilde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.
Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bileşenleri içeriyor.“Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe”var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okuduğu işletim sistem(ler)inindisk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren“boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot ConfigurationData (BCD) var.
Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor;
1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yüklüyor.
2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yüklüyor.
3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yüklüyor.
4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve bootmenüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista’ dan önceki bir Windowsversiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…
Windows Vista’ yı kaldırma;
Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdanbahsedeceğiz. Çünkü Vista’ nın bulunduğu bölümü silmek veya diskiformatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi birprogramla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimizVistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.
Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windowsişletim sistemleri için anlattım eğer Linux kullanıyorsanız How ToTriple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısınabakabilirsiniz.
1. Yöntem, Komut satırı:
Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ danönceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başTa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçenekleriniVista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyladüzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işiyapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayıdenemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yikullandım.
1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.
1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir)“d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızıkoyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.
2. Yöntem, VistaBootPRO:
VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center”bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip“Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.
Bunların dışında eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız vekurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vistakurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünükaybettiyseniz şu yazıdan"http://www.jsifaq.com/SF/Tips/Tip.aspx?id=10807" faydalanabilirsiniz.Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall theVista bootloader” seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.
Vista’ nın boot menüsünü geri getirmenin diğer bir yolu,bilgisayar’ ı Vista medyasıyla açıp Repair your computer > SystemRecovery Options’ a gelin buradan komut satırına geçip “bootrec/rebuildbcd” komutunu kullanın.
aligultekin34
ise yaramaz bi işletim sistemi adamlar modifiye etmiş xpyi nette dolasıyor hemde on numara vstaya benzetmisler blenler bilir bi de driver ları eklemisler kendi kendine kuruluyor 2 saat driver yükleme derdinden de kurtarıyor bakalım wndows 7 nasıl bi isletim sitemi olacak vista gibi olursa kaldır çöpe at derim Very Happy