FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


3G 1 Ağustosta Başlıyor

BURAK_X
Quote:


8 Kasım'da gerçekleştirdiği IMT-2000/UMTS hizmet ve altyapılarının yetkilendirilmesine ilişkin imtiyaz sözleşmeleri imzalandı. Hizmetler 3 ay sonra başlayacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 8 Kasım'da gerçekleştirdiği IMT-2000/UMTS hizmet ve altyapılarının yetkilendirilmesine ilişkin ihalede A tipi lisans 358 milyon euro+KDV'ye Turkcell'e, B tipi lisans 250 milyon euro+KDV'ye Vodafone'a, C tipi lisans da 214 milyon euro+KDV'ye Türk Telekom iştiraki Avea'ya verilmişti. İhalenin toplam bedeli KDV dahil 970 milyon euro düzeyinde bulunuyor.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, imza töreninde yaptığı konuşmada bu işlemle Hazine'nin kasasına 2.2 milyar lira girdiğini söyledi. Söz konusu tutar Hazine'nin nakit dengesi açısından önemli bir kalem olarak görülüyor.

Üç operatörün eş zamanlı olarak üç ay sonra 3G hizmetlerini sunmaya başlamaları planlanıyor. Üçüncü nesilde yetkilendirme süresi 20 yıl olarak belirlendi.

İmza töreninden önce Turkcell'in basın toplantısında konuşan Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, KDV dahil yaklaşık 1 milyar liralık lisans bedelinin dün ödendiğini söyledi. Öztürkler, Temmuz sonunda aynı anda 81 ilde 3G'ye geçmeyi planladıklarını söyledi.

Öztürkler, Turkcell'in halen 3G'ye uygun cihaz kullanan 3 milyonun üzerinde abonesi olduğunu hatırlatarak, 3G'li telefonlarda data tekliflerinde de uygun kampanyalar düzenlediklerini belirtti.

Turkcell grubunun bu yıl gerçekleştirmeyi düşündüğü konsolide yatırım tutarının 1.6 milyar dolar olduğunu hatırlatan Öztürkler, bunun 500 milyon dolarının 3G lisans bedeli, kalan 800 milyon dolarlık bölümünün Tellcom ve 2G alanındaki yatırımlar olmak üzere 1.3 milyar dolarının yurtiçi harcamalara gideceğini söyledi. Öztürkler ilerleyen yıllarda yatırmalarda dengenin 3G'ye doğru kayacağını ifade etti.

Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, geçen hafta faturaları tarifelerde yüzde 73, faturasızlarda ise yüzde 17'lik bir indirim yaptıklarını hatırlatarak, bu uygulamanın 3G'ye geçişle birlikte de geçerli olacağını bildirdi.

Develioğlu, bilgisayardan internete TurkcellConnect kartla bağlanma tarifelerini de 3G ile daha da ucuzlatmayı planladıklarını söylerken bu konuda ayrıntı vermedi.

Avea da yaptığı açıklamada 3G ile "abonelerimizi yüksek hızda mobil internet ile buluşturacak; yeni nesil teknolojilerle birlikte çeşitlenecek görüntülü konuşma, mobil TV, etkileşimli oyunlar, zenginleştirilmiş içerikler gibi yenilikçi ürün ve hizmetlerle abonelerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz" dedi.

Avea, kullanıcıların 3G hizmetlerinden tam olarak yararlanabilmesi için "operatörlerarası video arabağlantının sağlanmasının büyük önem taşıdığı"na dikkat çekti.

şu aralar test aşamasında sanırsam, bir kere benim telefonun 3gsi açılıp kapanmıştı
darkeagle
BURAK_X wrote:

şu aralar test aşamasında sanırsam, bir kere benim telefonun 3gsi açılıp kapanmıştı


Benimkisi açık hep...
aligultekin34
acaba dksı kac kontör olacak insallah pahalı olmazda kullanırız büyük bi htimal kampanya yaparlar 1 2 ay ondan sonra millete gecirirler Very Happy
tufansaba
Kullanacaklar için umarım bütçeyi zorlayacak bir fiyatla tarifelendirmezler.
Related topics
free 3G mail account!
what is 3g
Looking for a new mobile phone.. 3G
[news] GSMA: "La banda de 3G podría ampliarse"
3G iPhone in Australia
3G iPhone
iPhone 3G anunciado
Steve Jobs anuncia el lanzamiento oficial del iphone 3g
Iphone 3g
iPhone 3G
Iphone 3G & software 2,0 ?!
iPhone 3G - worth buying?
Alan Adlarında ".tel " Devri Başlıyor
What is the price of Iphone 3G in your area?
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.