FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Şifre çözüldü: Gizemli dosyadan...

aligultekin34
Quote:
Conficker'ın niyetinin ne olduğu ortaya çıktı. Virüsün indirdiği gizemli dosyadan neler çıkıyor, ne riskler taşıyor?

Aylardır tüm internet kullanıcılarına büyük bir korku yaratan Conficker, tatsız 1 Nisan şakasından sonra sonunda harekete geçmişti. Ele geçirdiği bilgisayarlara şifreli bir veri paketi indiren Conficker, bu paketleri tek tek açmaya başlayınca nihayet niyetini belli etti. Paketlerin içerisinden SpywareProtect2009 adlı sahte bir güvenlik yazılımı çıktı. Kullanıcıları korkutarak, bilgisayarlarını temizlemeyi teklif eden bu sahte yazılım bunun karşılığında 49,99 dolarlık "sözde" lisans ücreti istiyor.

Scareware adlı verilen bu tip fidyeci virüsleri daha önce de görmüştük. İnternet üzerinden bu yolla çok ciddi gelirler elde eden virüs yazarları olduğu biliniyor ve eğer Conficker'ın şansı biraz yaver giderse bu konuda bir rekor bile kırabilir. Uzmanlar milyonlarca bilgisayarda bulunan Conficker'ın, bu PC sahiplerinin çok küçük bir yüzdesinden bile para sızdırmaya başarmasının milyonlarca dolarlık bir sonucu olacağını söylüyorlar.

VİRÜS KENDİNİ İMHA MI EDECEK?

Bunun dışında şifreli paketlerden ayrıca Conficker.E olarak tanımlanan yeni bir sürüm daha çıktı ve virüs bir kez daha şekil değiştirdi. Son olarak yayılmaktan çok kendini korumaya almayı düşünen Conficker, bu yeni sürümü ile bir kez daha kendisini yaymak için saldırıya geçmiş oldu. Virüs yazarlarının da güvenlik firmalarının çabalarını takip ettikleri, virüsün engellediği uygulama sayısını arttırmasından da anlaşılabiliyor.

Virüsün son sürümünde göze çarpan çok ilginç bir detay daha var. Görünüşe göre artık virüs kendini imha edecek bir sisteme de sahip. Uzmanlar virüsün kodları arasında 3 Mayıs 2009 tarihine rastladılar. Virüs bu tarihte kendisini sistemden tamamen silmek için programlanmış durumda. Fakat uzmanlar bunun bir şaşırtmaca olabileceğini, virüsün başka bir güncelleme ile bu intihardan vazgeçebileceğini iddia ediyorlar.
sefilim
ne adamlar var ya Smile virus için program yazacağana otur be kardeşim açık kaynak kodlarına destek ol
cavbela
sefilim wrote:
ne adamlar var ya Smile virus için program yazacağana otur be kardeşim açık kaynak kodlarına destek ol


adamlar gerçekten zekiler, kafaları çok iyi çalışıyor. keşke bu yetenekleri daha yararlı işlere kullansalar.
belkide ünn yapıp iyi biyere kapak atmaya çalışıyordur:)
halilibo
gerçekten bu virüs yazarları çok yetenekli insanlar.

yani her hangi bir sistemin açıklarını bulmak kolay iş değildir. adamlar bunları buluyor ve kullanıyor. aslında sizin de dediğiniz gibi bu yetneklerini iyi işler için kullansalar, belki de bu kadar çok virüs olmazdı, hatta hiç virüs olmayabilirdi de.

kullandıkları açıkları kapatsalar, o açıklar bir daha kullanılamazdı. Umalım da aralarından bir ikisi duruma bu bakış açısıyla yaklaşsın. Rolling Eyes
tufansaba
Özenli çalışıldıktan sonra güzel şeyler yapılabilir.Mantığı kurduktan sonra kodları gerekli yerlere yerleştirmek kolay oluyor.
Related topics
Mona Lisa'nın yüzndeki sır çözüldü
O maillerin sırrı çözüldü
Dünyada En Çok Tercih Edilen Şifre 123456
Şifre yalanlandı ama...
ABD Telefonda Ettiğiniz Her Cümleyi Dinleyecek
free vbulletin styles
PHPBB Eklentileri
V Bulletin dökümanları
Microsoft'tan MSN açıklaması
cep telefonunun zararlari hakkinda,mutlaka okuyun
PHP ve PHPNUKE kaynaklar
Farklı server'dan database kullanmak
phpBB nasıl kurulur yardım lütfen
2. SERVER yine gitti :'(
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.