FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Turks and Caicos Islands

locoom
Atlas Okyanusu'nda "Türk" adı taşıyan bir ülkenin var olduğunu biliyorsanız bu yazıyı okumadan geciniz :D Karayipler yakınlarında yer alan ve adı "Turks ve Caicos" Adaları olan bu ülke günümüzde İngiltere sömürgesi konumundadır. 38 adadan oluşan ülkenin başkenti ise Grand Turk' dür. Adaların toplam yüzölçümü 430 kilometrekare, nüfusu ise 25.000'in üzerindedir. Kuzey Atlas Okyanusu'nda yer alan bu tropikal adalar, Bahama'nın güneydoğusunda bulunmakta olup Amerika ve Küba'ya da yakındırlar.
ingiliz hukumeti inandırıcı olmayan bir sekilde adanın isminin nereden geldigini acıklıyor olmasına ragmen (adadaki bir tur kaktusun osmanlıda takılan fese benzedigi icin adaya bu ismin verildigini yedirmeye calısıyorlar) ankaradaki kuba buyuk elcisi su bğilgileri veriyor :

"Caicos kelimesi, Türkçe'deki kayıktan geliyor. Adanın adı Türkler'in burada bulunduğunu gösteriyor. Küba'nın en meşhur bir bölgesinin adı Matatorcos, yani Türklerin öldüğü yer! Bunun bir felaket sonucu olduğunu dair bilgiler var. İspanyol gemisi San Agustin 28 Şubat 1596'da Havana'ya geldiğinde mürettebatın 45'i Müslüman, bazılarının adları Ramazan, Recep, Yusuf, Ali, Hüseyin idi. Batı Anadolu ve Karadeniz'den gelmişlerdi. 1640 yılında Küba'nın güneyinde bir İngiliz ticari gemisi Türk korsanları tarafından ele geçirilmiş."

bu adaya gonderilen mektuplar yanlıslıkla turkiyeye geliyor, halkı turk sanılıyor.bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye zannederek bu adalara vize uygulaması başlatması yetkililerin yaptıkları resmi yazışmalarla aşılmış. Ayrıca ada sakinleri dünyanın neresine giderlerse gitsinler önce Türkiye’den gelmediklerini anlatmak zorunda kalmaya devam ediyorlar.

buyrun buradan yakın uzulsem mi sevinsem mi bilemedim ben ( : (
locoom
maniac_ea
adanın ismi adada bulunan bir bitkiden geliyor

locoom
tesekkur ederiz eray ama masallar boyle anlatılmaz bu hic eglenceli degil:)
maniac_ea
siz kendi masalınıza baya inanmışsınız o zaman, benim söylediklerim gerçek bilgi sizin tabirinizle masalımı anlatmaya başlıyorum!

http://www.tcrealty.com/turksandcaicos_turks.htm
sayfanın altında "WHERE DID TURKS & CAICOS GET IT'S NAME?"(Turks & Caicos adı nereden geliyor) diye bir başlık var altını okursan anlarsınız.

Quote:
kristof kolomb'un yeni dünya'da ayak bastığı ilk toprak olarak düşünülen grand turk adasının bulunduğu bir karayip devleti. 45 adet ada ve kayalıktan meydana gelir. bir zamanlar bahamalar ve jamaika 'nın sınırları içinde kalan bu devlet; daha sonra jamaika ve bahamalar'ın bağımsızlaşmasıyla birleşik krallık 'ın nüfuzuna sahip bir devlete dönüştürülmüştür.

500 km2 bir alan kaplayan bu adalarda belirgin bir yükselti yoktur. öyle ki en yüksek tepesi caicos adalarının kuzeydoğusunda bulunan blue hills'dir ve sadece 49 metre rakıma sahiptir. her tarafı turkuaz sular ve bembeyaz kumlarla kaplı sahillere sahip adalarda dolayısıyla deniz turizmi çok gelişmiştir. vergisiz off shore işlemler adanın bir başka çekim kaynağıdır.

20.000 'e yakın insan yaşar. başkenti 5.000 nüfusuyla grand turk adasındaki cockburn town'dur. para birimi olarak amerikan doları kullanılır.

bu haritası:

bu da turk adının geçmesine neden olan kırmızı garip kaktüsün de armasında bulunduğu sömürge bayrağıdır:

yetmezse!
diğer kaynaklar;
http://www.turksandcaicostourism.com/history-and-culture.html
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Turks_and_Caicos_Islands
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Atr%3Aofficial&hs=gr&q=turks+and+caicos+island+history&btnG=Ara&meta=
locoom
masal anlatıcısı kendi masalına inanmaz efendim Smile
nereden cıkardın bunu emin olamadım ama tesekkurler yaptıgın ciddi arastırma icin Smile
internet gibi guvenilir (!) bir kaynagı daha guvenilir yapma cabanı anlıyorum... senin icin iyi birsey Smile
kaynaklara gelince gercekten ilgilenen arkadaslar icin iyi olabilecegine inanıyorum.
Masal kadar isin aslı da onemli olabilir... basasagı bira icince alkolun beyne gittigi yalanıyla karsınızda olacagım Smile takipte kal insanları birinin uyarması gerekir degil mi? Smile