FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Almanyada Üniversite Eğitimi

Zacalicious
Almanya’da yaklaşık 300’ün üzerinde üniversite, kolej ve uzmanlık okulunda lisans ve yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Almanya üniversitelerinin çok büyük bölümünde eğitim dili Almanca’dır ancak son zamanlarda pek çok üniversitede İngilizce dilinde yüksek lisans ve doktora programları verilmektedir. Ayrıca bazı özel üniversiteler İngilizce dilinde eğitim verirler.
Almanya, 1999 yılında Avrupa ülkelerinde Üniversite sisteminde uyum sağlamak amacıyla başlatılan “Bologna Process” ine ilk uyum sağlayan ülkelerden birisidir.
1999 yılı öncesi Almanya’da lisans eğitimi ve yüksek lisans eğitimi ayrımı yapılmadan, öğrenciler 4 yada 5 yıl eğitim yaparak yüksek lisans diploması ile mezun olmaktaydılar. Ancak, 1999 Bologno Process’si sonrası lisans eğitimi ile yüksek lisans eğitimi ayrılmış ve lisans eğitimi 3-4 yılda tamamlanırken, yüksek lisans eğitimi 1 yıl olarak düzenlenmiştir.
1999 öncesi Alman Devlet Üniversiteleri ve Uygulamalı Üniversitelerde eğitim dili ekseri Almanca iken, bu tarihten sonra pek çok üniversite de yüksek lisans programları İngilizce verilmektedir.
Almanya’da toplam 233 Devlet Üniversitesi ve Uygulamalı Üniversite, 42 Kilise destekli Üniversite ve 65 adet İngilizce eğitim veren özel üniversite bulunmaktadır.
Almanya’da Üniversite statüsünde 2 farklı yapı vardır. İlki akademik ve araştırma ağırlıklı olan Üniversiteler, ikincisi ise “Fachhochschule” olarak bilinen uygulamalı üniversitelerdir. İkincisi, pratik bilgiye ağırlık vermektedir.
Almanya’da toplam 1,900,000 civarından üniversite öğrencisi vardır. 116 adet akademik ağırlıklı üniversitede 1,358,000 civarında öğrenci vardır. 167 adet olan “University of Applied Sciences” larda 518 bin öğrenci, 57 adet olan Güzel Sanatlar ve Konservatuvarlarda ise 33 bin öğrenci vardır.

Alman Üniversitelerine lisans programına kabul edilebilmek için;
ÖSS’de 2 veya 4 yıllık bir eğitim kurumuna yerleşmiş olmak gerekir. Almanca dil bilgisi bazı üniversitelerde en az 200 saatlik kurs ile belgelenmesi istenirken bazı üniversitelerde dil bilgisi istenmez. Öğrenci, ilk yılında üniversite bünyesinde Almanca dil kursunu yapar ve sonrası Üniversiteye devam eder.
Lisans programlarına kabul için Almanca dil bilgisi TestDAF ile belgelenir. Bu sınav oldukça zor bir sınavdır ve başarılı olan öğrenci rahatlıkla üniversitelerden kabul alırlar. Türkiye’de Almanca eğitim veren Alman ve Avusturya Liseleri öğrencileri Sprachdiplom sahibi oldukları için direk Alman Üniversitelerinde eğitime başlayabilirler.
Almanya’da lisans programına transfer yapmak oldukça zordur. 2.3 sınıflardan yapılmak istenen transferlerde öğrencinin Türkiye’de izlediği dersler sayılmayabilir ve 1. sınıftan eğitime devam etmek zorunda kalabilir.
Almanya’da pek çok farklı alanda yüksek lisans programları İngilizce olarak verilmektedir. Ancak, lisans programları ağırlıklı olarak Almanca’dır.
Almanya’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenci, ekstra 1 yıl oturum izni alır. Bu süre zarfında iş bulabilir ve çalışabilir ve dilerse oturumunu uzatabilir. Almanya kendi üniversitelerinde eğitim yapan öğrencilerin ülkede kalmaları ve yararlı işlerde görev almalarını teşvik eder. Öğrencilik esnasında haftada 10 veya 20 saat part-time çalışma izni verilir.
Alman Üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans başvurularını doğrudan üniversitelere yapmalıdırlar. Başvurular kesinlikle internet üzerinden yapılamaz. Mutlaka, posta veya kargo ile üniversitelere gönderilmelidir. Sınırsız sayıda üniversiteye başvuru yapılabilir. Bazı üniversiteler 20-55 Euro arası başvuru ücreti talep edebilir.

Alman Üniversitelerine yüksek lisans programına kabul edilebilmek için;
Yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin lisans not ortalaması 2.5 ve üzeri olmalıdır. Ancak, önde gelen üniversiteler için 3.0 ve üzeri not ortalaması gerekir.
Yüksek Lisans başvurusu yapacak öğrenciler, başvuru formu ile birlikte, onaylı ÖSS Sonuç belgesi, onaylı Lise Diploması, Üniversite son sınıf öğrencisi ise öğrenci belgesi, eğer staj yapmış ise mutlaka staj belgesi, akademik bir niyet mektubu, CV ve akademik referanslar gönderilmelidir. İngilizce yüksek lisans programlarında dil yeterlilik belgesi olarak TOEFL sonucu istenir. Bazı üniversiteler 173 ile kabul ederken bazıları 213 Toefl sonucu isterler.

Yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler mutlaka lisans eğitimi yapmış oldukları alanda bir master programı seçmelidir. Almanya’da yüksek lisans için alan değişikliği yapılamaz.
Alman Üniversitelerine başvurulara cevaplar maksimum 6 haftada alınır. Alman üniversitelerine yüksek lisans başvuruları mutlaka en geç Nisan ayına kadar yapılmalıdır. Bazı Üniversitelerde başvuruları Mart ayında tamamlanır. Çok nadir olarak Mayıs ayı sonuna kadar devam edebilir.
Yüksek Lisans program ücretleri üniversiteden üniversiteye değişir. Yıllık harç olarak 250 Euro ile 1300 Euro arası değişir. Hatta bazı üniversitelerin İngilizce dilinde verdiği yüksek lisans programlarına yıllık 15,000 Euro harç uygulayabilir.
Almanya’da İngilizce yüksek lisans programı veren üniversiteler ve bölümlerine DAAD - International Programmes in Germany 2008/2009 adresinden elde edebilirsiniz. Bu sitede yüksek lisans yapmak istediğiniz bölümü yazarak hangi üniversitelerde verildiğini ve giriş koşullarının neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvuru formlarına ulaşabilirsiniz.

İngilizce dilinde eğitim veren bölümlerin bulunduğu Bazı Alman Üniversiteleri;
Freiburg Universitesi www.forst.uni.freiburg.de
Göttingen Universitesi www.gwdg.de
Bonn Universitesi www.bigs.uni-bonn.de
Kaiserslautern Universitesi www.uni-kl.de
Kiel Universitesi www.uni-kiel.de
Munich Graduate School of Economics www.vxl.uni-muenchen.de/ls_rady/kolleg.html
Peterborn Universitesi www.ubp.de/graduateschool
Berlin Teknik Universitesi www.pipes-berlin.org
Free University Berlin
Berlin University of Technology
Berlin School of Economics
OTA University
Hertie School of Governance
Humboldt University Berlin
University of Applied Sciences Berlin, University of Technology and Economics
Berlin University of Technology
University of Applied Sciences Bremen
Jacobs University Bremen
University of Bremen
University of Jena

Almanya Üniversitelerinde 2008-2009 akademik yılında İngilizce eğitim veren bir yüksek lisans programına başvuru yapmak isteyen öğrenciler Global Vizyon ofislerini ziyaret ederek bölüm ve üniversite seçiminde danışmanlık alabilir ve başvurularını uzman danışmanlarımız ile birlikte yapabilirler.
__________________
coollateral
arkadasım forumda yenisin anlasılan. (bunu 2 yıllık başlığı hortlatmandan anladım) alıntı yaptıgın haberleri alıntı olarak belirt de emeğe saygısızlık olmasın Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Related topics
İstanbul Forumu
Bordo bereliler hakkında merak edilenler
orkut davetiyesine ihtiyaci olan arkadaslar
İlk kayıt edilen 100 alan adı
Euorovizyon hakkındaki görüşleriniz nelerdir ?
Radio
Üyeler Sizi Tanıyalım
Yarışma!!! En Parlak fikre, centilmene, sevilene 500MB...
Türklerden Msn vari bir yazılım
Sıfır Doğru
yeni YOK baskanimiz
Almanyada Yaşayan Türklere Microsoft Desteği
30 dolara Windows 7 ! Ama...
Microsoft Ve Nokia’dan Eğitim Fırsatı
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.