FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Okyanusların emdiği CO2 atmosfere salınıyor

tufansaba
Demir oranı yüksek okyanus bölgelerininde daha çok emilen karbondioksidin büyük bir bölümünün derinlerde saklanmadığı ortaya çıktı.

Quote:
PARİS - Madagaskar adasının 2500 kilometre güneyine düşen Crozet takımadaları çevresindeki okyanus bölgesinde demirin etkisiyle ilgili yapılan incelemeleri kapsayan “Crozex” adlı okyanus araştırmaları programı çerçevesinde, 2004-2005 yıllarında elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda ortaya çıkarılan veriler ışığında demir oranı yüksek okyanus bölgelerinin çok miktarda fitoplankton (bitkisel planktonlar) içerdiği ve daha çok karbondioksit (CO2) emdiği, ancak bu karbondioksit miktarının büyük bir bölümünün derinlerde saklanmayarak atmosfere salındığı bildirildi.

Crozet takımadaları çevresinde, Belçika kadar büyük bir alana yayılmış milyarlarca fitoplankton, fotosentez yoluyla atmosferde bulunan büyük miktarda karbondioksidi emiyor.

Almanya, karbondioksit emme kapasitesinin artırılması ve böylece iklimin ısınmasıyla mücadele etmek için Antarktika’nın alt bölgesindeki suların 300 kilometre karelik kısmında fitoplankton miktarını artırmak üzere nanopartikül şeklinde altı ton demir atılmasını amaçlayan bir projeye onay vermişti. Ancak bazı uzmanlar, böyle bir deneyin muhtemelen ikincil etkilerinden dolayı kaygı duyduklarını belirttiler.

Nature dergisinde yayımlanan bu araştırmaya katılan Southampton Ulusal Okyanus Merkezinden yayımlanan bildiride, “su yosunlarının (doğal veya yapay fitoplanktonlar) çoğalmasının büyük oranda karbonu tutmasına rağmen bunun büyük bir bölümünün karbondioksit olarak atmosfere salındığı” kaydedildi.

Fitoplanktonların emdiği küçük miktarda karbondioksidin kalıcı olarak tutulduğu, fitoplanktonların okyanusun yüzey tabakasında tuttuğu yüz ünite karbondioksidin ise yüzde 10’unun emildiği belirtildi. bu miktarın yaklaşık yarısı 200 metreden daha derine indiği ve yüzde 1’inin okyanus tabanındaki tortularda tutulduğu, geri kalanının da su yüzeyinde kaldığı ifade edildi.


Kaynak : ntvmsnbc
locoom
yaa artık insan soyu tukense mi acaba? bu dunya sonsuza kadar maymunlarla farelere yeter bence biz hem fazlalık ediyoruz hem bitiriyoruz...Sad bu kadar cokgalmısken bir de ustune neden kaynaklar yetmiyor die aglıyor birbirimizi kesiyoruz... bence insanlık tarihi burada bitsin yada basa donsun Sad uzulerek soyluyorum...
Related topics
DVD Drive problems..
Beginning of the End of the World?
"global warming" questions... please share your an
Cow-Made Global Warming
How long will Earth survive?
Punkty...
Are there any other paintball junkies here?
Oh, the evil that Bush has done to this world...
Climate March
Oceans may rise over 4 1/2 feet by 2100
Kyoto?? Bah! China Blows by USA in CO2 Emissions.
UK Co2 emissions tax
CO2 can't be liquid in open air?
Climate: Forest in Europe and CO2 emissions 2012
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.