FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Intelin Karı Azalıyor

BURAK_X
Quote:
ABD'li çip üreticisi Intel'in son çeyrekte karı yüzde 90, satışları ise yüzde 23 azaldı.

2007 yılı 4. çeyreğinde 2,3 milyar dolar gelir elde eden şirket, geçen yıl son çeyrekte 234 milyon dolar net gelir elde etti.

Intel, beklentilerden daha düşük PC talebinin mikroişlemci talebini de azaltması nedeniyle sonuncusu geçen hafta olmak üzere iki kez 4. çeyrek tahminlerini değiştirdi.

Şirket, 2009'nın ilk çeyreğinde satışların 7 milyar dolar olmasını beklerken, bu rakam 2008 yılının aynı dönemine göre yüzde 25'den fazla düşüş anlamına geliyor.

Intelden yapılan açıklamada, mali krizin gelir tahminini de güçleştirdiği ifade edildi.

Intel Mali Üst Yöneticisi Stacy Smith, bilgisayar üreticilerinin stoklarının 4. çeyrekte düştüğünü ve ilk çeyrekte de düşmeyi sürdüreceğini belirterek, bunun da bilgisayar üreticilerinin yeni çip almayacakları anlamına geldiğini söyledi.

Smith, talebin ne zaman artmaya başlayacağını kimsenin bilmediğini söyledi.

Piyasa araştırma şirketi IDC ve Gartner Inc'ın araştırmasına göre, 2008 yılı son çeyreğindeki PC satışları son 6 yılın en kötüsü oldu. Satışlardaki düşüşün 2010'dan önce düzelmesi beklenmiyor.
palavra
pc islemci pazarinda amd hergun daha kuvvetleniyor.

intelin her gunu bir oncekini aratacak gibi
loserk
bence satışlardaki düşüşler 2010dan önce düzelecek, çünkü bu hazirana doğru intel yeni mimarisiyle nehalem kod adlı işlemcilerini sürecek piyasaya... nehalem piyasaya çıkınca da şu an oldukça pahalı olan quadcore qx serileri ucuzlayacak... konsola geçmeyen pek çok oyun sever de bu işlemcileri hedef alacak...
cuneytozdemir
AMD ısınma sorununu çözdüğünden beri INTEL kendine yeni pazarlar arar oldu.. Daha da çok arar.. Fiyatları hala yüksek tutuyor...
darkeagle
Intel'e hiçbirşey olmaz. Vardır elbet her zaman olduğu gibi bir bildiği...

Bu arada Intel AMD ye kıyasla daha ucuz...
locoom
intel demeyin bana ne guzel motorola islemcilerimiz vardı onu da b..k ettiler Sad
BURAK_X
darkeagle wrote:

intel ajanı darkeagle Laughing
darkeagle
BURAK_X wrote:
darkeagle wrote:

intel ajanı darkeagle Laughing

Deşifre etme beni Razz
locoom
tekel iyi degil ama Sad tek elden daha kotu bisey de iki dev.. soyle 3- 5 olsa gorun fiyatlar nasıl yerlerde surunuyor...
aligultekin34
amd inteli satıslarda sollayabilir fiyat olarak daha cazip ve her gecen gün daha da gücleniyor
locoom
macos pcler icin de cıksın istiyorum ben o zaman hangi islemciyi kullandııgmız benim icin farketmeyecek Smile yani muhtemelen Very Happy