FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Microsofttan Windows XP Sınırlaması

tufansaba
Quote:
Windows XP, netbook'larda da kullanılan bir işletim sistemi olarak halen popüler fakat artık lisanslara sınırlama getiriliyor. Donanım sitesi keznews.com'a göre Microsoft'un XP lisansları ile ilgili kesin detayları ilk kez duyuruldu. Buna göre şu donanımlara sahip netbook'lar Windows XP lisansı verilmeyecek:

16 GB'ın üstünde SSD veya 160 GB'ın üzerinde sabit disk
DirectX 9.0'dan daha yukarısını destekleyen grafik donanımı
1 GB'dan daha fazla sistem belleği
1 GHz'in üstünde bir hızda çalışan tek çekirdekli işlemci. İstisnalar: Intel Atom (N270, N230, Z500, Z510, Z520, Z530, Z540); veya Intel Celeron 220; veya AMD Geode LX, Athlon (2650e, Sempron 210U); veya VIA C7-M (ULV), Neon (U2300, U2400, ve U2500)
10,2 inçten büyük ekran, büyük netbook modellerinde üst sınır 14,1 inç. Nettop'lar için herhangi bir ekran kısıtlaması yok.

Windows Vista Basic ile tüm kısıtlamalar devre dışı kalıyor, fakat 24 GB'dan daha büyük bir SSD kullanılmasına izin verilmiyor.

Vistaya ve ileride gelecek olan windows 7ye zorlama gibi :\

**Ayrıca windows 7 beta deneyen varmı bilmiyorum ama xp ve vistadan çok daha hızlı olduğunu söylüyorlar.
darkeagle
tufansaba wrote:
**Ayrıca windows 7 beta deneyen varmı bilmiyorum ama xp ve vistadan çok daha hızlı olduğunu söylüyorlar.

Bunu öğrendiğim iyi oldu hemen bulup ilk fırsatta deneyeceğim...
BURAK_X
tufansaba wrote:
Quote:
Windows XP, netbook'larda da kullanılan bir işletim sistemi olarak halen popüler fakat artık lisanslara sınırlama getiriliyor. Donanım sitesi keznews.com'a göre Microsoft'un XP lisansları ile ilgili kesin detayları ilk kez duyuruldu. Buna göre şu donanımlara sahip netbook'lar Windows XP lisansı verilmeyecek:

16 GB'ın üstünde SSD veya 160 GB'ın üzerinde sabit disk
DirectX 9.0'dan daha yukarısını destekleyen grafik donanımı
1 GB'dan daha fazla sistem belleği
1 GHz'in üstünde bir hızda çalışan tek çekirdekli işlemci. İstisnalar: Intel Atom (N270, N230, Z500, Z510, Z520, Z530, Z540); veya Intel Celeron 220; veya AMD Geode LX, Athlon (2650e, Sempron 210U); veya VIA C7-M (ULV), Neon (U2300, U2400, ve U2500)
10,2 inçten büyük ekran, büyük netbook modellerinde üst sınır 14,1 inç. Nettop'lar için herhangi bir ekran kısıtlaması yok.

Windows Vista Basic ile tüm kısıtlamalar devre dışı kalıyor, fakat 24 GB'dan daha büyük bir SSD kullanılmasına izin verilmiyor.

bu ne ya böyle, o yasak bu yasak şu yasak
cavbela
ee ne yapsın 50 kere uzattı tarihini, yeni uzatmasına bi bahane bulması gerekiyordu.
hekimusta
yasaklar neden vardır?????????????????????
tufansaba
tabii ki ciğnenmek için Razz

@darkeagle windows 7yi deneyebildinmi acaba hâlâ bir fırsat bulup indiremedim Confused ayrıca başka deneyen varmı Smile
darkeagle
tufansaba wrote:
tabii ki ciğnenmek için Razz

@darkeagle windows 7yi deneyebildinmi acaba hâlâ bir fırsat bulup indiremedim Confused ayrıca başka deneyen varmı Smile

Evet denedim Vista2 gibi birşey olmuş.
RosenCruz
windows 7 denedim xp den ve vistadan iyi ama bazı donanımları tanıtmakta zorlanabilrsiniz.
loserk
windows 7 64 bit betayı hala kullanıyorum. bence xp nasıl ki windows 9x serisinden sonra milat idiyse, windows 7 de xp ve vistadan sonra milat gibi olacak. vistaya elbette benziyor ancak hem daha az kaynak tüketiyor hem de bazı özellikler kolaylık sağlıyor.
arsivdelisi
ben ıslah olmaz bir xp bağımlısıyım ama Crying or Very sad
coollateral
vista forever Very Happy
RosenCruz
coollateral wrote:
vista forever Very Happy

die vista die !!!!
coollateral
RosenCruz wrote:
coollateral wrote:
vista forever Very Happy