FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Facebook Paralı Olmayacak

tufansaba
Ünlü teknoloji blogu Techcrunch’ın yazarlarından Michael Arrington’un yaptığı “Facebook zor durumda” yorumları kullanıcıların yanlış yönlendirilmesine yol açıyor.

Quote:
TechCrunch‘ın yazarlarından Michael Arrington‘un yıl sonu değerlendirmesi olarak yayınladığı “Facebook tahmin edilenden hızlı büyüyor gibi görünüyor, bu durum sermaye piyasasına düşmesine neden olabilir” başlıklı yazısından hareketle yapılan haberler, gerçeği yansıtmıyor.

Michael Arrington’un 2008 yılı içerisinde kullanıcıların katkısıyla farklı dillere çevirilmesi sayesinde beklenenden çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü belirttiği yazıda yürüttüğü tahminler, birçok internet günlüğünde çığ gibi büyüyünce, fısıltı gazetesi Facebook’un paralı olacağını duyurdu.

Silikon vadisinin en çok kazanan şirketlerinden biri olan Facebook, halka açılmamış, özel bir şirket olduğundan; Google, Microsoft vb. halka açık şirketlerin yaptığı gibi finansal bilgisini açıklamak zorunda değil. Olmayan bilgi üzerinden yapılan tahminlerle şirketin finansal krizden etkilendiği, Facebook’un kurucu ortağı Mark Zuckerberg’in daha önce bu konuda sorulan sorulara verdiği “hiçbir problemimiz yok, iyi yolda ilerliyoruz ve büyümeye devam edeceğiz” cevaplarına rağmen ortaya sürülen ücretli üyelik sistemi kurulacağı gibi tahminler gerçeği yansıtmıyor. İnternet dünyasının içinde olan herkes, şimdiye kadar ücretsiz olarak kullanılan bir servisin ücretli hale getirilmesi durumunda kullanıcı kaybından başka hiçbir şeyle ödüllendirilmesi mümkün olmadığını biliyor.

Bilinen gerçek ise, kullanıcıların başından beri ücretsiz olarak kullandığı ICQ, Windows Live Messenger, Google Talk, MySpace vb. sosyal paylaşım uygulamaları hakkında sürekli çıkarılan “paralı olacak” söylentilerinin, dönem dönem ortaya çıktığı ancak yıllar geçtiği halde bu servislerin ücretsiz kullanım politikalarının değişmediği.

4 Şubat 2004 yılında Harvard öğrencileri Mark Zuckerberg ve oda arkadaşı Dustin Moskowitz tarafından kurulan Facebook, yalnızca Harvard öğrencilerine hizmet etmek için çıktığı yola, 4. ayında 30 Üniversiteyi daha bünyesine katarak devam etti. Aradan geçen süre boyunca sürekli popülerleşen Facebook, Ekim 2007’de Microsoft’tan aldığı 240 milyon dolarlık yatırımla büyük patlamasını yaşadı.

2007 yılında haftada 1 milyondan fazla kullanıcının kayıt olduğu site, 2008 yılının son çeyreğinde 140 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyordu. Kullanıcılarının %11’i 35 yaşından büyük olan sitede ortalama bir kullanıcı günde en az 19 dakika zaman geçiriyor. Amerika’nın en değerli 5. internet firması olan Facebook’un 2008 yılında ivmelendirdiği reklam faaliyetlerinden elde ettiği gelir 140 milyon dolar. Şirkette 750 çalışan bulunuyor.

* Facebook'un 24 yaşındaki kurucularından Mark Zuckerberg, geçtiğimiz haftalarda "Şirketiniz krizden etkilendi mi, paraya ihtiyacınız olduğu söyleniyor" şeklindeki bir soruya kısa bir şekilde "Hayır" cevabını vermişti.


cavbela
web 2.0 ücret üzerine kurulu değil zaten, bu siteler dolaylı yoldan para kazanır.
RosenCruz
bencede tam olarak asparagas...facebook ücretli olursa bitirir kendini..
sefilim
üzerine para verselerde değişen bişey olmaz Wink
Garga
bence tam olarak bir yalandı bir grup reklamından başka bir şey değil...Zaten klasik bir söz vardır facebookda: Artık amele kaynıyor diye...İşte o gibi kişiler yüzünden artık facebook amaç dışı kullanılmaya başlandı...
RosenCruz
rakipleri ücretsiz iken paralı olamaz facebook..istesede yapamaz
Garga
RosenCruz wrote:
rakipleri ücretsiz iken paralı olamaz facebook..istesede yapamaz


Evet bir de o bakış açısı var tabi ki.Ben tekrar söylüyorum kesinlikle grup reklamı ve bir potansiyel grup yaratmak.Facebook'a girenler zaten çoğu kişi neden girdiğini bilmiyor.Arkadaş tavsiyesi diyor geçiyor.Bence asıl kurulması gerekn grup Facebook kullanma klavuzu başlığı olan bir grup Smile
maniac_ea
hiç bir facebook grubuna katılarak ne ortada olmayan gold premium vs saçma tabirlerle özel üyelik olmaz ayrıca yine ortada olmayan tema değiştirme yok renk menk öyle bişi olmaz yok şu kadar arkadaşını davet edicen yok modul profiline eklenecek hikaye bunlar bunlara inananlara şaşıyorum ya harbiden sitenin b*kunu çıkardılar
RosenCruz
maniac_ea wrote:
hiç bir facebook grubuna katılarak ne ortada olmayan gold premium vs saçma tabirlerle özel üyelik olmaz ayrıca yine ortada olmayan tema değiştirme yok renk menk öyle bişi olmaz yok şu kadar arkadaşını davet edicen yok modul profiline eklenecek hikaye bunlar bunlara inananlara şaşıyorum ya harbiden sitenin b*kunu çıkardılaronlara -kimse kusura bakmasın- enayi diyorum ben...olmayan gold üyelikler,kim bakmışlar vs ler falan....
locoom
"dunya gun gectikce idiotlasırken bu grupların cıkması ve artması ve gercekten zekalarına guvendigim arkadaslarım tarafından yollanması...." diye giden bi cumle kurmak yerine sadece uzuldugumu belirtmekle yetiniyorum cunku arkadaslarım da kırılsın istemiyorum Very Happy Wink
Related topics
Facebook.com
Using Facebook instead of Email
What do you prefer? Myspace or Facebook?
How does facebook do those forms?
What do you think about facebook?
Tsubasa Türk olsun
FACEBOOK, alternativa superior a MySpace
Stitching multiple linear photos
FriHost Facebook
Facebook em português do Brasil
Microsoft after Facebook?
FaceBook or mySpace
Facebook'tan "etiket" ayarı
Facebook‘dan Otomatik Oku, Dinle Ve İzle Butonları Çok Yakın
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.