FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Fırtına 14 Kasım'da kopuyor!

tufansaba
Quote:
RIM'in ilk ve tek dokunmatik ekranlı telefonu Blackberry Storm 9500 satışa çıkıyor.

Blackberry'lerin mucidi RIM firmasının ilk ve tek dokunmatik telefonu Blackberry Storm 9500 14 kasımda Amerika'da ve İngiltere'de satışa çıkıyor. Gelişmiş dokunmatik özellikleri ile ilklere imza atacak olan Storm'un Türkiye çıkışı ise bilinmiyor.

Blackberry Storm'un getireceği yeniliklerden en önemlisi 'feedback' denilen ve kullanıcıya dokunmatik ekranda sanki klavyede tuşa basar gibi bir his vereceği iddia edilen teknoloji. Türkiye'ye ne zaman geleceği hakkında bilgimiz olmadığı gibi henüz fiyat konusunda da bir bilgiye ulaşamadık ancak yurtdışı fiyatlarına bakılınca iPhone'a oranla oldukça ucuz olan Storm'un en yakın zamanda ülkemizde de görmek istiyoruz.
Iphone'u geçeceğe benziyor Cool Ama ne yazıkki marka olduğu için herkes atlıyor.Gerçi iphone da bir çok özellik yok.Umarım blackberry bunları göz önünde bulundurarak birşeyler yapmıştır.


Iphone'daki özellikler şöyle

Quote:
Apple iPhone 3G’nin eksi özellikleri:
Bluetooth ile resim, müzik ve dosya transferi yok
Apple iPhone 3G’de Bluetooth var fakat Bluetooth üzerinden resim, video veya dosya transferi yapamıyorsunuz. Arkadaşınızda gördüğünüz bir müziği Bluetooth üzerinden telefonunuza yükleyemiyorsunuz. Çektiğiniz resimleri yine Bluetooth ile diğer telefonlara veya bilgisayara aktaramıyorsunuz.

MMS özelliği bulunmuyor
iPhone 3G’de MMS özelliği bulunmuyor. Yani mutlu bir anınızı çekip sevdiğiniz kişilere MMS olarak gönderemiyorsunuz. Size gönderilen MMS’leri de alamıyorsunuz.

Pil çıkarılamıyor, değiştirilemiyor
iPhone 3G’nin pili çıkarılamıyor ve değiştirilemiyor. Belli bir kullanım süresi sonunda ömrü dolan pili değiştirmek için Apple’a göndermeniz gerekli. Bunun dışında bir yol kullanmak telefona zarar verebiliyor.

Video kayıt özelliği ve dijital yakınlaştırma yok
iPhone 3G’nin 2 MP kamerası bulunuyor. Fakat kamerada dijital yakınlaştırma bulunmuyor. Bu özellik fotoğrafın kalitesini düşürse de olması gereken bir özelliktir. Aynı zamanda kamera ile video kaydı yapamıyorsunuz. iPhone 3G’nin kamera yönü çok zayıf kalmış.

Görüntülü görüşme için 2. kamera takılamıyor
3G teknolojisi hep görüntülü görüşme ile eşleştirilmiştir. 3G, görüntülü görüşme demek değildir. Görüntülü görüşme için 3G teknolojisinin yanında, uygun bir kameranın olması gerekmektedir. Bu uygun kamera ismi 3G olan iPhone’da yok. Olmadığı gibi harici olarak bir kamera da bağlayamıyorsunuz.

Arttırılabilir hafıza özelliği yok
Her ne kadar dev hafızaya sahip olmasına rağmen, yüksek kalitedeki multimedya desteği kısa süre içerisinde size bu hafızayı yetersiz kılacaktır.

Flash videoları izleyemiyorsunuz
Örnek olarak bilgisayarınızdan YouTube’daki videoları izleyebilmeniz için Flash Player eklentisinin tarayıcınıza yüklü olması gerekmektedir. iPhone Safari tarayıcısını kullanmakta ve Safari’de şimdilik Flash Player eklentisi bulunmamakta. iPhone’da özel YouTube menüsü sayesinde sorunsuz olarak YouTube videolarını izleyebiliyorsunuz. Diğer video sitelerini ve çoğu internet sitesinde yer alan flash görsellerini göremiyorsunuz.

Java desteği yok
Telefonda Java desteği bulunmamakta. Bu sebeple telefonunuza Java uygulamaları ile farklı özellikler ekleyemeyeceksiniz. Aynı zamanda nerdeyse diğer tüm telefonlarda bulunan Java desteği ile oynanan oyunları da iPhone 3G ile oynayamayacaksınız.

MP3 zil sesi yapamıyorsunuz
Telefonunuzda yer alan MP3’leri zil sesi olarak kullanamıyorsunuz. MP3’leri zil sesi yapmanın tek yolu iTunes müzik marketinden para ile müzik satın almaktır. iTunes’in Türkçe içeriği olmadığı için sevdiğiniz dizi müziklerini veya Türkçe şarkıları iPhone 3G’nizde zil sesi olarak kullanamayacaksınız.

iTunes programı olmadan müzik yükleyemiyorsunuz
Normalde herhangi bir telefona müzik yüklemek için “sürükle bırak” mantığını kullanırsınız. Telefonun içini gösteren pencereye bilgisayarınızdaki müzikleri atarak yükleme işlemi yaparsınız. Fakat iPhone 3G için aynı durum söz konusu değil. Telefona müzik atmak için bilgisayarınızda iTunes programının yüklü olması gerekmektedir. iPhone içerisindeki tüm veriler bu program sayesinde aktarılmaktadır. Aynı durum videolar içinde geçerlidir.

iPod aksesuarları ile uyumlu değil
Bu güne kadar Apple’a ait bir müzik çalar kullanmış olabilirsiniz. Bu müzik çalarların kulaklıkları veya şarj cihazları iPhone 3G ile aynı girişe sahip olabilir. Ama bir sorun var: Bu aksesuarları iPhone 3G ile kullanamıyorsunuz. Herhangi bir aksesuarı telefona taktığınızda ekranda uyarı yazısı çıkıyor.

Sesle arama yok
Arama yapmak istediğimiz kişi için bir defaya mahsus olmak üzere bir ses tanımlayarak, daha sonra bu kişiyi aramak için, kaydettiğimiz bu sesi söylemeyerek arama yapmaya sesli arama denir. Bu özellik iPhone 3G’de bulunmuyor.

Tek bir mesaj silmek yok
iPhone SMS menüsünde yer alan mesajlardan birini sildiğinizde, o mesajı gönderen kişiye ait tüm mesajlar siliniyor. SMS menüsü aslında SMS Chat benzeri bir özellik. Bir kişiden gelen mesajlar sanki MSN’de yazışıyormuşsunuz gibi kaydediliyor ve bu mesajlardan birini silmenize izin vermiyor. Ya hepsini sileceksiniz yada silmeyeceksiniz.

XHTML tarayıcı yok, WAP sayfalarını görüntüleyemiyorsunuz
iPhone 3G ile wap sayfalarını gezemiyorsunuz. Çünkü XHTML desteği bulunmuyor. Bu özelliğin olmaması cepten ulaşılabilen bir çok faydalı wap sitesinin hizmetlerinden yararlanamayacağınız anlamına geliyor. Örnek olarak bankaların cep şubelerini kullanamayacaksınız, otobüs saatlerine bakamayacaksınız, Turkcell-im veya Vodafone Live gibi multimedya sitelere giremeyeceksiniz.

Telefondan bilgisayara müzik atamıyorsunuz
Telefonunuzda çalan bir müziği arkadaşınız çok beğendi ve sizden kendisine göndermesini istedi. Bluetooth’u kullanarak dosya transferi gerçekleştiremediğinizden dolayı müziği arkadaşınızın bilgisayarına atmayı deneyebilirsiniz. Fakat arkadaşınızın bilgisayarında iTunes kurulu ise.

Türkçe dil desteği yok
Apple iPhone 3G’nin Türkçe dil desteği şimdilik bulunmuyor. Fakat aktif kullanımda İngilizce bilmeyenler için fazla bir problem oluşturmuyor. Simgeler zaten yaptıkları görevleri anlatır şekilde tasarlanmış. Ayrıca telefonun bir çok özelliği sizin düşünebileceğiniz şekilde oluşturulduğundan aklınıza geleni birkaç deneme ile parmağınızı kullanarak yapabiliyorsunuz.

E-posta eklentisi olarak gelen MP3’leri kaydedemiyorsunuz
iPhone 3G ile veri akışı sağlamanın ikinci yolu e-posta göndermek. Göndereceğiniz e-postaya resimlerinizi veya videolarınızı ekleyebiliyorsunuz. Göndermede bir problem yok fakat almakta biraz problem var. Size gönderilen resimleri kaydederek galeriden bakabiliyorsunuz. Fakat e-posta ile gelen müzikleri kaydetme seçeneği yok. Bu müzikleri dinlemek için e-postanın içerisine girmeniz gerekiyor.

Dahili modem yok
iPhone 3G’yi dahili modem olarak kullanamıyorsunuz. Yani bilgisayarınıza bağlayarak EDGE veya 3G üzerinden bilgisayarınızla internete bağlanamıyorsunuz.


Ve son olarak Laughing

BURAK_X
tufansaba wrote:


Laughing
"black berry", isimden kaybediyor gibi
selim06
valla ben de bir Smartphone alacağım ve araştırıyorum şu aralar. Iphone'la ilgili pek çok negatif görüş olduğu için ondan vazgeçtim. HTC'nin Touch Diamond ve Touch Pro (ve son olarak da T-Mobile'la bileşik G-1) modelleri üzerinde duruyordum. Bu yeni arkadaşa da bir göz atalım bakalım ne olacak.
darkeagle
iPhone almaktansa Samsung Omnia daha iyi gibi beni tek korkutan Samsung markasının ne kadar kaliteli olabileceği hala düşünmekteyim almaya karar veremedim bir türlü...
loserk
...
darkeagle
loserk wrote:
darkeagle wrote:
iPhone almaktansa Samsung Omnia daha iyi gibi beni tek korkutan Samsung markasının ne kadar kaliteli olabileceği hala düşünmekteyim almaya karar veremedim bir türlü...


aynı şeyi ben de düşünüyorum, iphone yerine omnia almayı. daha önce de samsung kullandım, kalitesinden gayet memnundum. yalnız samsungun tek çözemediği sorunu kayar kapakların bir müddet sonra kızaklarının bozulması. bu kayar kapak konusunda nokiayı kendine örnek alırsa samsung, alanında bir numara olur bence.


Hala bilemiyorum içime sinmiyor pek samsung. Önceden yazılımlarından soğumuştum fakat windows mobile işletim sistemi olunca o da pek sorun olmaz. Yinede biraz kurcalamam gerek...
sefilim
denemek lazım

zaten 6 ayda bir telefon değiştiriyoruz
mr.emre
Çin malı n95 alırım bunlar yerine, bozulunca yenisini alırım Very Happy
Related topics
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.