FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

WPA Şifrelemesi Kırıldı

BURAK_X
Quote:
WLAN: WPA şifrelemesi artık güvenli değil.

WPA da miladını doldurdu. Kablosuz ağlarda kullanılan WPA şifrelemesi kırılabiliyor...

Şimdiye kadar güvenli olduğu düşünülen kablosuz ağ WPA şifrelemesi 15 dakika içinde kırılabiliyor. Darmstadt Üniversitesi'nde çalışan şifreleme uzmanı Eric Tews bu şifreleme yöntemini devre dışı bırakan bir metodu bulduğunu iddia ediyor.

Tews, önümüzdeki hafta Tokyo'da gerçekleşecek olan PacSec güvenlik etkinliğinde deneyimlerini gözler önüne sermek istiyor. Fakat güncel WPA2 standardı bu yöntem ile devre dışı bırakılamıyor.

hiçbirşey güvenli değildir elbet, bir açığı bulunur mutlaka. er ya da geç...
sefilim
kötü hemde çok kötü Confused
tufansaba
Türkiye'de ki çoğu wifi kullanıcısı güvenlikten bi haber olduğu için pekte önemli sayılmaz gibi görünüyor Very Happy Yakında sistemi değiştirirler Smile
sefilim
doğru ya Laughing

tufansaba wrote:
Türkiye'de ki çoğu wifi kullanıcısı güvenlikten bi haber olduğu için pekte önemli sayılmaz gibi görünüyor Very Happy Yakında sistemi değiştirirler Smile
cavbela
BURAK_X wrote:
Quote:
WLAN: WPA şifrelemesi artık güvenli değil.

WPA da miladını doldurdu. Kablosuz ağlarda kullanılan WPA şifrelemesi kırılabiliyor...

Şimdiye kadar güvenli olduğu düşünülen kablosuz ağ WPA şifrelemesi 15 dakika içinde kırılabiliyor. Darmstadt Üniversitesi'nde çalışan şifreleme uzmanı Eric Tews bu şifreleme yöntemini devre dışı bırakan bir metodu bulduğunu iddia ediyor.

Tews, önümüzdeki hafta Tokyo'da gerçekleşecek olan PacSec güvenlik etkinliğinde deneyimlerini gözler önüne sermek istiyor. Fakat güncel WPA2 standardı bu yöntem ile devre dışı bırakılamıyor.

hiçbirşey güvenli değildir elbet, bir açığı bulunur mutlaka. er ya da geç...

sanırım sadece teorik olarak bulundu açık. pratiğe dökülmemişti diye biliyorum. ama yinede güvende değiliz.
ben evde mac adresi koruması da uyguluyorum. yine de tam güvenli değil ama çevremde onu aşabilecek pek insan yok. olmadı 10 metre kablom var onu kullanırım Laughing Laughing Laughing
PTCpara
Nasılmış peki onu da anlatsınlar da önlem almaya çalışalım Razz
cavbela
PTCpara wrote:

şimdiki modemler zaten wpadan daha iyisini desteklemiyor. hatta bazıları sadece wepi destekliyorlar. ben wpa + mac koruması kullanıyorum. şifrem dandik bişi, arada sırada loglara bakıyorum tanımadığım bi bilgisayar giriş yapmışmı diye. şimdilik gelen giden yok. olursa daha iyi güvenlik önlemleri alırım.
PTCpara
cavbela wrote:
PTCpara wrote:

şimdiki modemler zaten wpadan daha iyisini desteklemiyor. hatta bazıları sadece wepi destekliyorlar. ben wpa + mac koruması kullanıyorum. şifrem dandik bişi, arada sırada loglara bakıyorum tanımadığım bi bilgisayar giriş yapmışmı diye. şimdilik gelen giden yok. olursa daha iyi güvenlik önlemleri alırım.

Hmm nasıl nereden bakılıyor bu loglara falan?
cavbela
benim modemde açılış sayfasında logları göstermeye başlıyor. güvenlikle ilgili kısımlarında mutlakaa bişeyler vardır.